مقالات

آنلاین مارکتینگ در ایران – قسمت اول

مقالات دیگر در دسته: مقالات

اینترنت -این رسانه جدید که هنوز در ایران در مراحل اولیه رشد خود است- یکی از جذاب ترین ابزارهای بازاریابی برای کمپانی های مختلف است. دسترسی مستقیم به مشتری نهایی، امکان اندازی گیری و مانیتورینگ دقیق فعالیت های انجام شده و در نهایت اثر پخش ویروسی (  viral effect ) این رسانه، آن را به محبوب ترین بخش در بسته بازاریابی شرکت های بزرگ جهان تبدیل کرده است. نگاهی به آخرین آمار منتشر شده توسط E-Marketer نشان می دهد  که سهم بودجه بازاریابی شرکت های بزرگ در بخش های آنلاین مدام در حال افزایش است و این رسانه به زودی سهم عمده ای از بودجه را به خود اختصاص خواهد داد.

 Pic1

وضعیت این رسانه در ایران نیز جالب توجه است. در گزارش تحقیق بازاری که شرکت  EMRC در دی ماه ۱۳۹۰ برای یکی از معتبرترین برند های فعال در بازار ایران انجام داد، عدد بسیار جذاب ۲۳% آگاهی مشتریان در موردتبلیغات آنلاین این برند به چشم می خورد. جالب تر آنکه در همین گزارش میزان آگاهی مشتریان در مورد بیلبرد های این برند فقط ۳۸% گزارش شده بود. یک محاسبه  سر انگشتی برای بودجه در نظر گرفته شده در تبلیغات آنلاین و تبلیغات بیلبرد و نرخ بازده آن، به سادگی جذابیت و پتانسیل بسیار بالای این رسانه جدید را نشان می دهد.

با توجه به جدید بودن این رسانه، هنوز بنگاه ها مهارت های لازم برای  بهره بری حداکثری از این رسانه را به دست نیاورده اند و در مراحل آغازین رشد هستند. این عدم بلوغ از یک سو فضا را برای کمپین های نوآور و ساختار شکن باز می کند و از سوی دیگر موجب هدر رفتن بودجه بنگاه و یا حتی رسیدن به اهداف مغایر استراتژی کلان سازمان می شود. این نوشته به عنوان اولین در سری مقالات بازاریابی آنلاین، به معرفی کلی ماهیت و طبیعت این رسانه، ابزار و شیوه های استاندارد و در نهایت بررسی چند کمپین اجرا شده داخلی می پردازد.

بازاریابی آنلاین یا  Online Marketing چیست ؟

بازایابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی ( Internet Marketing )  در معنای وسیع آن به هر فعالیت بازاریابی ( شامل معرفی،ترویج و … )  که با استفاده از زیر ساخت اینترنت انجام گردد گفته می شود. این تعریف عام، فعالیت های بازاریابی بر روی تلفن همراه را شامل نمی شود و بازاریابی اینترنتی بر دسترسی به این اینترنت از طریق کامپیوترهای شخصی تاکید دارد. لازم به ذکر است که بازاریابی اینترنتی با تبلیغات اینترنتی ( Online advertising ) تفاوت دارد. تبلیغات اینترنتی فقط یکی از ابزارهایی است که در دست بازاریابان آنلاین قرار دارد و نباید این دو مفهوم با یکدیگر اشتباه شود.

تلفیقی بودن این رشته از بازاریابی با دانش برنامه نویسی و دیجیتال، رشد وتغییرات سریع آن، تعاملی بودن کمپین ها و همچنین ظهور هر روزه ابزار جدید باعث شده است که این رشته از دانش بازاریابی به یکی از سخت ترین و در عین حال جذاب ترین شاخه ها تبدیل شود.

بازاریابی اینترنتی بر سه ستون ماهیت رسانه، مخاطب و ابزار بنا شده است و ترکیب درست این سه ستون زیر بنای هر کمپین بازاریابی آنلاین را تشکیل می دهد.

مطالب مرتبط

آنلاین مارکتینگ در ایران- قسمت دوم

آنلاین مارکتینگ در ایران – قسمت سوم

نظر بدهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره‌دار باید پرشوند.