مقالات

آنلاین مارکتینگ در ایران – قسمت دوم

مقالات دیگر در دسته: مقالات

در قسمت اول مقاله بازاریابی آنلاین در ایران، به بررسی وضعیت کلی این باز در دنیا و ایران پرداختیم. سه ستون  ماهیت رسانه،  مخاطب و ابزار به عنوان ستون های اصلی این بازار معرفی شدند. در ادامه به بررسی بیشتر این سه ستون می پردازیم

ماهیت رسانه:

ساختار فیزیکی شبکه جهانی اینترنت، بر گستره ای از کامپیوتر های مستقل در گوشه و کنار دنیا مبتنی است که بدون هیچ کنترل مرکزی به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند. این عدم وجود کنترل مرکزی، ارتباط همه عناصر به صورت یکسان با یکدیگر ( بدون وجود سلسه مراتب)  و مهم بودن هر جزء کوچک در شکل گیری کل، ذات اصلی اینترنت را تشکیل می دهد. این تعریف ساده اولیه مهمترین نکته ای است که در بازاریابی آنلاین باید به آن توجه کرد. قدرت رسانه های مستقل، تحولات رخ داده در منطقه از طریق شبکه های اجتماعی آنلاین و تاثیر حرکت های خودجوش دسته جمعی در تاثیر گذاری بر تصمیمات کلان سازمان ها ( همانند کمپین خودجوش خلیج فارس که در اعتراض به حرکت گوگل در نام بردن از خلیج عربی در ایران اجرا شد) همه ناشی از همین تعریف پایه ای رسانه اینترنت است.

در کنار این تعریف کلی، برای شناخت بهتر این رسانه باید موارد زیر را در نظر گرفت:

  • قدرت رسانه های شخصی. هزینه پایین راه اندازی و توزیع مطالب باعث شده است که رسانه های شخصی در فضای آنلاین به سرعت رشد کنند. این رسانه ها که معمولا بر محور شخص تاسیس کننده بنا شده اند به علت صداقت و عدم تعلق به گروه یا بنگاه خاصی از قدرت تاثیر گذاری بالایی بر مخاطب برخوردار هستند.
  • تعاملی بودن رسانه:

رسانه اینترنت، بر خلاف دیگر رسانه هایی که در بازاریابی استفاده می شود به صورت کاملا تعاملی است و بازخورد مخاطبین بلافاصله قابل مشاهده است. این تعاملی بودن نشان دهنده حساسیت این رسانه و لزوم طراحی درست کمپین های تبلیغاتی است.

  • اثر ویروسی (  viral effect ):  شبکه های اجتماعی و ایمیل و ابزار پیام رسانی اینترنتی (  IM messaging )، امکان پخش یک خبر در زمانی کوتاه و در بین جامعه وسیعی از کاربران را فراهم کرده است. به علت ماهیت این انتشار که از یک دوست به دوست دیگر است، نرخ دیده شدن و مورد توجه قرارگرفتن خبر بسیار بالا است. از طرفی به خاطر اینکه انتشار توسط افراد و به صورت داوطلبانه صورت می گیرد، هزینه ای برای بنگاه به همراه ندارد.

تاثیر بالا در کنار هزینه پایین به قدری برای بازاریابان آنلاین جذابیت ایجاد می کند که راه اندازی کمپین های ویروسی به یکی از اصلی ترین بخش های هر برنامه بازاریابی آنلاین تبدیل شده است.

  • چند رسانه ای بودن:

اینترنت فضایی چند رسانه ای است. موسیقی، متن، ویدیو و تصویر امکانات چند رسانه ای است که در اختیار بازاریابان قراردارد. باید توجه داشت که در استفاده محتوای چند رسانه ای در ایران، باید به محدودیت سرعت اینترنت توجه داشت.

  • اندازه گیری آسان نرخ بازگشت:

فضای آنلاین با ابزارهای نرم افزاری که در اختیار بازاریابان قرار می دهد، این امکان را به وجود می آورد که به سادگی بتوانند اثر هر تومان هزینه شده را اندازه گیری کنند و به سرعت اصلاحات لازم برای رسیدن به بهترین نتیجه را انجام دهند.

مخاطب:

فضای آنلاین و شخصیت مجازی که برای افراد به وجود می آورد باعث می شود که کاربر آنلاین رفتاری کاملا متفاوت با فضای واقعی از خود نشان دهد. ماهیت تعاملی این رسانه و مخفی ماندن هویت کاربر در این تعامل، امکان واکنش سریع و قدرت رسانه های شخصی عواملی هستند که موجب این تفاوت می شوند. در صورتی که در طراحی کمپین به این تفاوت ها توجه نشود، بازخوردهای پیش بینی نشده ای از سمت مخاطبین پدید خواهد آمد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، به علت فراوانی بسیار زیاد اطلاعات و سرعت دسترسی به آنها، کاربر آنلاین اصولا کم حوصله و زودگذر است. نرخ استاندارد حداکثر ۳ ثانیه برای جذب مخاطب به وب سایت نشانگر همین کم حوصله بودن کاربران مجازی است. از سوی دیگر تنوع بسیار زیاد محتوا باعث شده است که کاربران اینترنت بسیار تنوع طلب بوده و نتوان برای مدت طولانی کمپین یک سانی را پیاده سازی کرد.

ابزار:

ابزارهای مختلفی در اختیار بازاریابان آنلاین قراردارد که هر کدام با توجه به هدف و جایگاه محصول باید به درستی استفاده شوند. استفاده درست از این ابزار مهم ترین نکته ای است که در هر برنامه بازاریابی آنلاین باید به آن توجه شود.

ابزارهای بازاریابی آنلاین را می توان در جدول زیر خلاصه کرد

نوع ابزار

کاربرد

توضیحات

وب سایت

ارائه اطلاعات/سرویس/محصول نهایی به کاربران

مهم ترین بخش برنامه بازاریابی را تشکیل می دهد و جمع بندی و یکپارچه سازی تمامی فعالیت ها را بر عهده دارد

تبلیغات بنری

تقویت برند، معرفی اولیه کالا/سرویس

ذات چند رسانه ای تبلیغات بنری و شلوغی بیش از حد فضاهای نمایش بنر، باعث شده است که طراحی گرافیکی بنر را به مهمترین بخش آن تبدیل کند.

تبلیغات گوگلی

معرفی محصول / سرویس به جامعه هدف آن به صورت هوشمند

هزینه بالای تبلیغات گوگلی در کنار تاثیر فوق العاده آن، باعث می شود که این نوع تبلیغات همواره در بسته های بازاریابی دیده شوند.

SEO

بالابردن نرخ دیده شدن در نتایج موتورهای جستجوگر

رتبه بهتر در نتایج موتور جستجوگر به معنی بیشتر دیده شدن توسط کاربران است. اهمیت بسیار بالای SEO باعث شد است که سهم بزرگی از بودجه تبلیغاتی در مراحل ابتدایی راه اندازی به این قسمت تعلق بگیرد

تبلیغات متنی

بالابردن رتبه سایت در گوگل

تبلیغات متنی یکی از اصلی ترین فعالیت های مرتبط به  SEO است، در صورتی که بودجه کافی برای برگزاری کمپین SEO وجود ندارد، تبلیغات متنی می تواند تا حدودی اثربخشی در این زمینه داشته باشد.

تولید محتوا

بالابردن علاقمندی کاربران به محصولات و سرویسهای بنگاه

تولید محتوای مرتبط با فعالیت های بنگاه و انتشار آن در وبلاگ ها و فروم ها مرتبط باعث بالارفتن علاقمندی کاربران به بنگاه و جذب مشتریان جدید می شود.

کمپین های خلاقانه

معرفی محصول/ سرویس خاص

طراحی درست و استفاده از اثر پخش ویروسی در این کمپین ها می تواند معرفی محصول / سرویس جدید را با هزینه پایین و سرعت بالا انجام دهد.

مطالب مرتبط

آنلاین مارکتینگ در ایران – قسمت سوم

آنلاین مارکتینگ در ایران – قسمت اول

نظر بدهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره‌دار باید پرشوند.